Praca z charakterem, czyli o osobowości kandydata.

praca z charakterem

W dzieciństwie snujemy marzenia o naszej przyszłości, zastanawiamy się jak będziemy wyglądać, gdzie mieszkać i czym się zajmować. Zakładamy na nos za duże okulary i bawimy się w nauczyciela, rysujemy tajemne mapy,  marząc o przygodach poszukiwacza skarbów lub eksperymentujemy z „zestawem małego chemika” przyprawiając rodziców o drżenie serca. Niekiedy z dziecięcych zabaw rodzą się zainteresowania, które wraz z predyspozycjami i cechami charakteru wyznaczają dalszą drogę życia i określają miejsce w świecie zawodowym.

Praca nierzadko staje się naszym drugim domem. Spędzamy w niej 40 godzin tygodniowo,  48 tygodni w roku, przez średnio 40 lat co daje łącznie 768000 godzin naszego życia. Dlatego, przed wyborem ścieżki kariery, niezwykle ważne jest poznanie swoich kompetencji i cech charakteru oraz ocena wiedzy i umiejętności. Daje to szansę pokierowania swoją drogą zawodową tak, by spełniać swoje marzenia, sprawdzić się i odczuwać satysfakcję z wykonanej pracy.

Poniżej zaprezentowano 6 typów osobowości (stworzonych przez J. Hollanda). Jesteśmy ciekawi, czy kiedy kandydat przychodzi na rozmowę staracie się ustalić dopasowanie jego osobowości do stanowiska na jakie poszukujecie pracownika?

Realista
Typ realisty lubi pracować z maszynami. Interesuje się zawodami wymagającymi praktycznego myślenia i zdolności manualnych. Preferuje pracę zaplanowaną i wykonywaną raczej w samotności. Często zmierza prosto do celu, rozwiązując problemy przez działanie, bez dyskusji i negocjacji. Osoby prezentujące ten typ określane są jako: konkretne, wytrwałe i odpowiedzialne. Jeśli ten opis pasuje do kandydata to ma szansę odnaleźć się w zawodzie: pilota, kierowcy, technika budowlanego, czy inżyniera, a także w branżach  związanych z mechaniką i umiejętnościami technicznym.

Badacz
Osoby tego typu zainteresowane są zawodami wymagającymi abstrakcyjnego i analitycznego myślenia. Charakteryzuje je ciekawość. Dążą do poznania odpowiedzi na nurtujące pytania i zrozumienia otaczającego je świata. Należą do osób dociekliwych i precyzyjnych. Określane są jako racjonalne i żądne wiedzy. Typ badawczy dobrze czuje się w pracy związanej z rozwojem intelektualnym, wymagającej dokładności i zdecydowania. Jako osoba, która lubi pracować w samotności, unika sytuacji wymagających zdolności przywódczych i udziału w zadaniach praktycznych.  Przykładowe zawody, w których badacz może się realizować to: biolog, historyk, chemik, fizyk, filozof, politolog, socjolog, farmaceuta, archeolog, programista i ekonomista.

Artysta
Przedstawiciele tego stylu nie lubią rutyny, reguł i szybko nudzą się systematyczną pracą.  Preferują zachowania kreatywne i szukają twórczych rozwiązań, często polegając na intuicji. Są niezależne i otwarte. Posiadają poczucie estetyki i wyszukany gust. Podejmują działania, które umożliwiają im wyrażanie samego siebie. Cenią oryginalność i niekonwencjonalność. Postrzegane są jako wrażliwe, i ciekawe świata. Ponadto posiadają zdolności artystyczne, np.: pisarskie, muzyczne lub malarskie. Jeśli ta charakterystyka opisuje kandydata, to ma szansę osiągnąć sukces jako:  muzyk, aktor, reżyser, pisarz, projektant, fotograf, artysta plastyk, grafik reklamowy czy architekt.

Społecznik
Cechy charakterystyczne dla tego typu to życzliwość, uczynność, empatia i wyrozumiałość. Społecznicy pragną pomagać ludziom. Posiadają umiejętności społeczne i łatwo nawiązują kontakty. Nad cele indywidualne przedkładają cele grupowe. Dysponują zdolnościami dyplomatycznymi i organizacyjnymi. Preferują działania oparte na współpracy, natomiast unikają czynności technicznych. Postrzegani są jako dojrzali emocjonalnie, cierpliwi, opiekuńczy i charyzmatyczni. Jeśli zauważymy, że  mocną stroną starającego się o pracę są uzdolnienia werbalne i deklaruje on, że lubi pracować z ludźmi to satysfakcję może przynieść mu zawód taki jak: nauczyciel, psycholog, policjant, ratownik, lekarz, pielęgniarka, terapeuta, trener albo pracownik socjalny.

Przedsiębiorca
Osoby tego typu charakteryzują się umiejętnościami przywódczymi. Przygotowują nastawione na osiągnięcie zysku plany, które mają wykonywać inni. Jednocześnie potrafią zmotywować i pobudzić otoczenie do działania. Określane są jako ambitne, energiczne, towarzyskie i pewne siebie, a niekiedy nawet impulsywne. Lubią ryzyko. Mają dużą motywację do pracy, a priorytetem jest dla nich awans i wymierny sukces. Zawody umożliwiające realizację przedsiębiorcy to np.: prawnik, manager, makler, zaopatrzeniowiec, agent nieruchomości, agent ubezpieczeniowy lub handlowiec.

Tradycjonalista
Osoby, które charakteryzuje styl tradycyjny, dobrze czują się w roli podwładnego. Są zorganizowane, dokładne, rzetelne i sumienne. Cenią sobie porządek i poczucie stabilizacji. Działają według przyjętych planów i procedur. Prace wykonują w terminie, przywiązując wagę do detali. Lubią jednoznacznie i jasno określone wymagania. Unikają sytuacji konfliktowych. Osoby tego typu posiadają zdolności urzędnicze i rachunkowe oraz preferują pracę z danymi i ich porządkowanie. Typowe zawody: statystyk, urzędnik biurowy, księgowy, archiwista, kasjer lub analityk finansowy.

Profesji i ścieżek kariery jest wiele, tak jak i sposobów prowadzących do upragnionego celu. Niekiedy poszukiwanie idealnej pracy może przypominać spacer po górach. Podczas wędrówki możesz napotkać zakręty, trudne szlaki i wzniesienia, ale także osiągnąć szczyt i ujrzeć upragnione widoki. Dlatego ważnym jest by stworzyć swoją prywatną mapę, która wskaże priorytety i zweryfikuje pomysł na karierę. Bo przecież można być „badaczem” patrzącym na świat przez szkło powiększające, „realistą” składającym mechanizm  zegara albo „artystą” o barwnych myślach i kolorowych śladach farby na dłoniach. Doświadczony rekruter to ktoś, kto potrafi wyłowić odpowiednią osobę spośród grona starających się o pracę. Rozumie jej mocne strony i wie w jakim sektorze będzie efektywna. Jaką Waszym zdaniem w skutecznej rekrutacji odgrywa osobowość? Liczy się doświadczenie, czy jednak cechy charakteru?

1 komentarz

  1. Having read this I thought it was rather enlightening.
    I appreciate you taking the time and energy to put
    this informative article together. I once again find
    myself personally spending way too much time both reading and posting comments.

    But so what, it was still worthwhile!

Dodaj komentarz